Newton Inv. II

Thursday

NHS Pool

Team scores — Maize 226.5, Andover 223, Maize South 221.5, Andover Central 215, Derby 160, Newton 123, Valley Center 66, Buhler 44, Rose Hill 39, Hutchinson 0.

200-yd. medley relay — 1. Andover Central A (L.Krueger, Hsu, Damico, N.Krueger) 1:47.75, 2. Andover A (Diefenbach, Mirsodikov, J.Gott, H.Gott) 1:48.80, 3. Maize South (Peterson, Reg.Richardson, Rei.Richardson, Bowles) 1:51.95, 4. Derby A (Voth, McCabe, Weve, Lake) 1:52.19, 5. Maize A (Sprowls, Erickson, Taylor, White) 1:53.73, 6. Newton A (Barron, M.Musser, Tyrell, Ekerberg) 1:55.03, 7. Rose Hill A (Hoopes, Leck, Hoang, Bischler) 1:57.84, 8. Valley Center A (C.Morand, Mollelo, Holmes, Fitch) 1:58.50, 9. Andover B (B.Madden, Swan, L.Madden, McNeil) 1:59.74, 10. Buhler A (Black, Carlton, Keller, Hines) 2:04.14, 11. Valley Center B (Welch, A.Morand, Ehrstein, Cain) 2:05.42, 12. Maize B (Broberg, Johnson, Puckett, Onderek) 2:07.41.

200-yd. freestyle — 1. McCabe D 1:53.12, 2. L.Krueger AC 1:53.56, 3. Mirsodikov A 2:00.11, 4. N.Krueger AC 2:01.98, 5. Beggs M 2:03.30, 6. Hodge N 2:08.42, 7. Lake D 2:10.40, 8. Crowley AC 2:10.92, 9. Warren MS 2:12.96, 10. Ekerberg N 2:20.13, 11. Johnson M 2:21.08, 12. Bally MS 2:24.35.

200-yd. individual medley — 1. Diefenbach A 2:09.18, 2. Weve D 2:13.13, 3. Sprowls M 2:13.88, 4. J.Gott A 2:20.89, 5. Hsu AC 2:23.02, 6. Puckett M 2:32.32, 7. Voth D 2:32.82, 8. Cooper D 2:34.40, 9. Stehm MS 2:36.36, 10. Black B 2:37.04, 11. Hoang RH 2:44.90, 12. Tinich MS 2:45.80.

50-yd. freestyle — 1. Nelson M 22.47, 2. Bowles MS 23.44, 3. Rei.Richardson MS 23.86, 4. Ellis A 24.20, 5. Ekerberg N 24.35, 6. C.Morand VC 24.60, 7. Cole AC 24.93, 8. Engelken N 25.33, 9. Snow MS 25.46, 10. H.Gott A 25.63, 11. Moeder D 25.69, 12. Bischler RH 25.73.

Diving — 1. Martinez D 152.45.

100-yd. butterfly — 1. McCabe D 59.67, 2. Peterson MS 1:03.22, 3. Kang AC 1:05.09, 4. Tyrell N 1:05.95, 5. Stucky MS 1:08.50, 6. Qvist A 1:08.79, 7. Thomas AC 1:09.45, 8. Keller B 1:09.66, 9. McNeil A 1:14.07, 10. Snow MS 1:14.19, 11. Schrag VC 1:20.65, 12. Robles AC 1:21.33.

100-yd. freestyle — 1. Nelson M 51.35, 2. Bowles MS 53.44, 3. (tie) Erickson M 53.60, Reg.Richardson MS 53.60, 5. Mirsodikov A 53.73, 6. H.Gott A 55.47, 7. C.Morand VC 55.60, 8. Stucky MS 55.83, 9. Cole AC 56.32, 10. Hodge N 56.51, 11. Engelken N 56.52, 12. Crowley AC 56.83.

500-yd. freestyle — 1. Taylor M 5:03.19, 2. L.Krueger AC 5:21.90, 3. Damico AC 5:24.02, 4. Sprowls M 5:24.12, 5. Rei.Richardson MS 5:25.43, 6. Diefenbrock A 5:38.29, 7. Lake D 6:03.90, 8. Eck MS 6:22.45, 9. Whitetree D 6:36.18, 10. Anderson N 7:15.92, 11. O.Musser N 7:26.24, 12. Trumpp B 7:30.14.

200-yd. freestyle relay — 1. Maize South A (Peterson, Stucky, Rei.Richardson, Bowles) 1:37.07, 2. Andover A (Diefenbrock, Qvist, Ellis, Mirsodikov) 1:39.88, 3. Maize A (Erickson, White, Beggs, Nelson) 1:40.27, 4. Valley Center A (Holmes, A.Morand, Fitch, C.Morand) 1:41.10, 5. Buhler A (Hines, Keller, Co.Webster, Black) 1:43.67, 6. Newton A (Engelken, Tyrell, Zac.Stenzel, Hodge) 1:43.82, 7. Rose Hill A (Hoang, Leck, Hoopes, Bischler) 1:45.28, 8. Andover Central A (Robles, Crowley, Kang, Cole) 1:45.70, 9. Maize South B (Snow, German, Quiroz-Garza, Warren) 1:49.53, 10. Buhler B (Boll, Cross, Carlton, Ca.Webster) 1:49.71, 11. Maize B (Dixon, Johnson, Onderek, Broberg) 1:50.39, 12. Andover Central B (Reinke, Huber, Ward, Chandler) 1:51.56.

100-yd. backstroke — 1. Ellis A 1:00.86, 2. L.Peterson MS 1:02.85, 3. Beggs M 1:04.40, 4. Barron N 1:05.04, 5. Voth D 1:06.70, 6. B.Madden A 1:07.71, 7. Huber AC 1:08.66, 8. J.Gott A 1:08.77, 9. Cooper D 1:10.07, 10. Keller B 1:11.94, 11. Eck MS 1:16.13, 12. Welch VC 1:17.73.

100-yd. breaststroke — 1. N.Krueger AC 1:06.09, 2. Taylor M 1:09.22, 3. Kang AC 1:10.68, 4. Reg.Richardson MS 1:11.35, 5. Erickson M 1:12.32, 6. Swan A 1:12.48, 7. Weve D 1:12.57, 8. Bischler RH 1:13.55, 9. Mollelo VC 1:15.01, 10. Leck RH 1:17.89, 11. A.Morand VC 1:18.28, 12. Fitch VC 1:18.97.

400-yd. freestyle relay — 1. Maize A (Taylor, Beggs, Sprowls, Nelson) 3:31.33, 2. Andover Central A (Damico, Hsu, L.Krueger, N.Krueger) 3:35.74, 3. Derby A (Weve, Lake, Voth, McCabe) 3:41.70, 4. Andover A (J.Gott, B.Madden, H.Gott, Ellis) 3:44.50, 5. Maize South A (Stucky, Snow, Warren, Reg.Richardson) 3:46.63, 6. Newton A (Engelken, Tyrell, Barron, Ekerberg) 3:51.00, 7. Andover Central B (Thomas, Crowley, Cole, Kang) 3:58.94, 8. Newton B (Schmidt, Hodge. Zac.Stenzel, M.Musser) 4:10.11, 9. Andover B (L.Madde, Stumpe, Swan, Qvist) 4:20.20, 10. Maize B (White, Miller, Peters, Dixon) 4:20.32, 11. Valley Center A (Cain, Garten, Conrady, Ehrstein) 4:28.86, 12. Maize South B (Stehm, Pettera, Bally, Tinich) 4:32.13.