SUBSCRIBE NOW
As low as $3 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
As low as $3 for 3 months

High school fall sports schedules

Staff Writer
The Ottawa Herald

Central Heights

Football

Sept. 4 WEST FRANKLIN

Sept. 11 at Olpe

Sept. 18 NORTHERN HEIGHTS

Sept. 25 at Northeast Arma

Oct. 2 at Horton

Oct. 9 LYNDON

Oct. 16 at Uniontown

Oct. 23 PLEASANTON

0ct. 30 Bracket Game

Cross Country

Sept. 3 at Burlington

Sept. 10at Lyndon

Sept. 17 at Wellsville

Sept. 24 at Prairie View

Oct. 1 Central Heights Invite

Oct. 8 at Pleasanton

Oct. 15 League at Mission Valley

Oct. 24 Regional

Volleyball

Sept.1 at Northern Heights

Sept. 3 at Prairie View w/Osawatomie

Sept. 8 at Lyndon

Sept. 12 Lyndon Tourney

Sept. 15 vs. Osage City

Sept. 19 Humboldt Tourney

Sept. 22 vs. Chase County

Sept. 29 vs. West Franklin

Oct. 6 Mission Valley 5 p.m.

Oct. 10 Uniontown Tourney

Oct. 13 vs. Council Grove

Oct. 17 League Tourney at WF

Oct. 24 Sub-state

Ottawa

Cross Country

Sept. 3 Louisburg

Sept. 10 Fort Scott

Sept. 17 De Soto

Sept. 24 OHS

Oct. 3 Baldwin

Oct. 8 Louisburg

Oct. 15 League (OHS)

Oct. 24 Regional

Oct. 31 State

Football

Sept. 4 Piper

Sept. 11 Baldwin

Sept. 18 at Spring Hill

Sept. 25 Paola (Homecoming)

Oct. 2 Bonner Springs

Oct. 9 Eudora

Oct. 16 at Louisburg

Oct. 23 Tonganoxie (senior night)

Oct. 30 Bracket game

Girls Golf

Aug. 31 OHS

Sept. 8 Piper

Sept. 10 Wamego

Sept. 15 Santa Fe Trail

Sept. 23 Paola

Sept. 28 Fort Scott

Oct. 5 Anderson County

Oct. 12 Regional

Girls Tennis

Sept. 3 Emporia

Sept. 16 Baldwin

Sept. 17 Paola

Sept. 24 Baldwin

Sept. 28 OHS Triangular

Sept. 29 Hayden

Oct. 3 Topeka West

Oct. 5 Baldwin Triangular

Oct. 10 Regional

Volleyball

Sept. 1 Spring Hill

Sept. 3 at West Franklin

Sept. 8 at Heritage Christian

Sept. 15 Bonner Springs

Sept. 17 OHS Triangular

Sept. 19 at Rossville

Sept. 22 at Louisburg

Sept. 24 at Blue Valley SW

Sept. 26 at Tonganoxie

Oct. 1 Emporia

Oct. 3 OHS Tournament

Oct. 5 Baldwin

Oct. 6 Tonganoxie

Oct. 8 at Leavenworth

Oct. 13 Eudora (Sr. Night)

Oct. 15 Piper

Oct. 20 at Paola

Oct. 24 Regional

Boys Soccer

Sept. 1 Hayden

Sept. 3 Spring Hill

Sept. 10 Ward

Sept. 14 Fort Scott

Sept. 17 at Bonner Springs

Sept. 22 Baldwin

Sept. 24 at Louisburg

Sept. 29 Piper

Oct. 1 at KC Christian

Oct. 6 Bonner Springs

Oct. 8. at Tonganoxie

Oct. 13 at Seabury

Oct. 15 Eudora

Oct. 19 at Highland Park

Oct. 22 Paola (Senior Night)

Wellsville

Football

Sept. 4 Burlington

Sept. 11 Anderson County

Sept. 18 Iola

Sept. 25 at Jayhawk Linn

Oct. 2 at Eureka

Oct. 9 Osage City (Homecoming)

Oct. 16 at Humboldt

Oct. 23 West Franklin (Senior Night)

Oct. 29 Bracket Game

Volleyball

Aug. 29 Prairie View Tourney

Sept. 10 at Paola w/ Olathe Heritage

Sept. 12 Baldwin Tourney

Sept. 15 (Burlington, AC)

Sept. 17 at Eudora w/ W.F.

Sept. 22 at PV w/ Iola

Sept. 29 at SFT w/ Oz

Oct. 3 Wellsville Tournament

Oct. 6 at AC w/ Burlington

Oct. 13 at Burlington w/ PV, Iola

Oct. 17 Anderson County Tourney

Oct. 20 SFT, Osawatomie

Oct. 24 Sub-state

Oct. 30-31 State at Hutch

Cross Country

Sept. 3 Anderson County

Sept. 12 Wamego

Sept. 17 Wellsville

Oct. 1 Central Heights

Oct. 8 Osage City

Oct. 15 Pioneer League at PV

Oct. 24 Regionals

Oct. 31 State at Rim Rock

West Franklin

Volleyball

Sept. 1 at Mission Valley

Sept. 3 Heritage Christian/Ottawa

Sept. 8 Council Grove (Pack the House)

Sept. 15 Northern Heights (Block Party)

Sept. 17 at Wellsville w/Eudora

Sept. 21 at Olpe

Sept. 22 Lyndon

Sept. 26 West Franklin Tournament

Sept. 29 at Central Heights

Oct. 3 at Wellsville Tournament

Oct. 6 Chase County (Sr. Night)

Oct. 13 at Osage City

Oct. 17 FHL Tournament at West Franklin

Oct. 19 at Baldwin

Oct. 24 Sub-State

Oct. 30 State @ Hutchinson

Football

Sept. 4 at Central Heights

Sept. 11 Mission Valley at OU

Sept. 18 at Council Grove

Sept. 25 Osage City at OU

Oct. 2 at Humboldt

Oct. 9 Eureka (Homecoming) at OU

Oct. 16 Jayhawk-Linn (Senior Night) at OHS

Oct. 23 at Wellsville

Oct. 29 Bracketed game

Nov. 6 Regionals

Girls Golf

Aug. 27 JV @ Fort Scott (Uniontown)

Sept. 8 at Lamont

Sept. 15 at Santa Fe Trail

Sept. 17 at Osage City

Sept. 22 JV @ North Topeka (Silver Lake)

Sept. 24 at Council Grove

Sept. 30 JV @ Jeff West

Oct. 5 @ Lake Shawnee (Silver Lake)

Oct. 12 Regionals

Oct. 19-20 State

Cross Country

Sept 5 at Silver Lake

Sept. 17 at Wellsville

Sept. 24 at Camp Chippewa (WF)

Sept. 26 at Rim Rock

Oct. 1 at Central Heights

Oct. 8 at Osage City

Oct. 15 League at Mission Valley

Oct. 24 Regional

Oct. 31 State at Lawrence