Here are the Kansas high school state football rankings for Week 3

Washburn Rural players celebrate after getting a safety from Topeka West in the second half of Friday's game. The Junior Blues won 42-13.

Week 2 is in the books for Kansas high school football.

Following many great performances, the Gannett high school sports writers got together and voted on the Week 3 rankings. Later in the week, the writers will introduce their coverage-area games to watch and predictions.

Here's preseason and Week 2 rankings for comparisons.

If you are not a subscriber, you can subscribe to the Gannett Kansas digital website on your choice for $1 for six months for all-digital access.

This week's ranking are below:

Class 6A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Derby (5), 1-0 LW 1

Last week: defeated Newton (50-17). This week: vs. 5A No. 2 Bishop Carroll (2-0)

2. Blue Valley North, 2-0 LW 2

Last week: defeated Blue Valley West (42-21). This week: vs. Blue Valley Southwest (1-1)

3. Olathe North, 2-0 LW 3

Last week: defeated Gardner-Edgerton (47-0). This week: vs. No. 7 Lawrence Free State (2-0)

4. Lawrence, 2-0 LW 4

Last week: defeated Shawnee Mission North (37-7). This week: vs. Shawnee Mission West (1-1)

5. Manhattan, 2-0 LW 6

Last week: defeated No. 10 Junction City (37-21). This week: vs. Topeka Highland Park (0-2)

6. Blue Valley Northwest, 2-0 LW 9

Last week: defeated 4A No. 1 Bishop Miege (49-36). This week: at Central St. Joseph's (Mo.) (0-3)

7. Lawrence Free State, 2-0 LW 10

Last week: defeated Shawnee Mission South (49-14). This week: at No. 3 Olathe North (2-0)

8. Washburn Rural, 2-0 LW 7

Last week: defeated Topeka High (42-13). This week: at Pittsburg (1-1)

9. Blue Valley, 2-0 LW 8

Last week: defeated 4A No. 4 St. James Academy (42-13). This week: at Lee's Summit (Mo.) (1-2)

10. Junction City, 1-1 LW 5

Last week: lost to No. 6 Manhattan (37-21). This week: at 5A No. 9 Topeka Seaman (2-0)

Receiving votes: Dodge City (2-0), Olathe Northwest (2-0)

Class 5A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Mill Valley (5), 2-0 LW 1

Last week: defeated Olathe South (35-14). This week: at Shawnee Mission East (1-1)

2. Bishop Carroll, 2-0 LW 2

Last week: defeated Wichita South (35-6). This week: at 6A No. 1 Derby (1-0)

3. Kapaun Mt. Carmel, 2-0 LW 3

Last week: defeated Wichita East (29-22) This week: vs. No. 6 Wichita Northwest (1-1)

4. St. Thomas Aquinas, 2-0 LW 4

Last week: defeated Lutheran North (Mo.) (53-39). This week: at 4A No. 4 Bishop Miege (0-2)

5. Maize, 2-0 LW 7

Last week: defeated Campus (29-10). This week: at Newton (0-2)

6. Wichita Northwest, 1-1 LW 5

Last week: defeated Wichita Heights (62-40). This week: at No. 3 Kapaunt Mt. Carmel (2-0)

7. Hays, 2-0 LW 8

Last week: defeated Great Bend (51-0) This week: at Liberal (1-1)

8. Maize South, 2-0 LW NR (Not ranked)

Last week: defeated Salina South (51-14). This week: vs. Hutchinson (1-1)

9. Topeka Seaman, 2-0 LW 10

Last week: defeated 3A No. 7 Topeka Hayden (35-14). This week: vs. 6A No. 10 Junction City (1-1)

10. Spring Hill, 2-0 LW NR

Last week: defeated 4A No. 7 Paola (42-14). This week: at Ottawa (1-1)

Receiving votes: Hutchinson (1-1), De Soto (1-1), Andover (1-1)

Dropped out: Hutchinson (1-1), De Soto (1-1)

Class 4A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. McPherson (3), 2-0 LW 2

Last week: defeated Circle (44-0). This week: at Great Bend (0-2)

2. Andover Central (2), 2-0 LW 5

Last week: defeated No. 3 Buhler (21-19) This week: at Goddard Eisenhower (1-1)

3. Basehor-Linwood, 2-0 LW 6

Last week: defeated Leavenworth (42-13). This week: at De Soto (1-1)

4. Bishop Miege, 0-2 LW 1

Last week: lost to 6A No. 9 Blue Valley Northwest (49-36). This week: vs. 5A No. 4 St. Thomas Aquinas (2-0).

5. Kansas City Piper, 2-0 LW 9

Last week: defeated Eudora (26-23). This week: vs. Leavenworth (1-1)

6. Buhler, 1-1 LW 3

Last week: lost to No. 5 Andover Central (21-19). This week: at No. 9 Winfield (2-0)

7. Augusta, 2-0 LW NR

Last week: defeated No. 8 El Dorado (21-14).  This week: vs. Circle (1-1)

8. St. James Academy, 0-2 LW 4

Last week: lost to 6A No. 8 Blue Valley (42-13). This week: at Blue Valley West (1-1)

9. Winfield, 2-0 LW NR

Last week: defeated Labette County (1-1). This week: vs. No. 6 Buhler (1-1)

10. El Dorado, 1-1 LW  8

Last week: lost to Augusta (21-14). This week: vs. Labette County (0-2)

Receiving votes: Lansing (1-1), Paola (1-1), Chanute (1-1), Rose Hill (1-1), Eudora (1-1)

Dropped out: Arkansas City (0-2), Paola (1-1)

Class 3A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Andale (5), 2-0 LW 1

Last week: defeated Mulvane (32-6). This week: at Wellington (0-1)

2. Wichita Collegiate, 2-0 LW 2

Last week: defeated Wellington (35-13). This week: at Rose Hill (1-1)

3. Holton, 2-0 LW 3

Last week: defeated Chapman (24-14). This week: at No. 10 Perry-Lecompton (1-1)

4. Southeast of Saline, 2-0 LW 5

Last week: defeated 2A No. 6 Beloit (36-6). This week: at Ellsworth (1-1)

5. Cheney, 2-0 LW 6

Last week: defeated Belle Plaine (66-0). This week: vs. 2A No. 5 Garden Plain (2-0)

6. Pratt, 2-0 LW NR

Last week: defeated Mission Valley (59-22). This week: at Hesston (1-1)

(tie) Riley County, 2-0 LW 8

Last week: defeated Minneapolis (42-21). This week: at 2A No. 2 Silver Lake (2-0)

8. Girard, 2-0 LW NR

Last week: defeated Baxter Springs (49-0). This week: at Columbus (1-1)

9. Topeka Hayden, 1-1 LW 7

Last week: lost to 5A No. 10 Topeka Seaman (35-14). This week: at Topeka West (1-1).

10. Perry-Lecompton, 1-1 LW 4

Last week: lost to Hiawatha (21-7). This week: vs. No. 3 Holton (2-0)

Receiving votes: Smoky Valley (2-0), Holcomb (1-1), Caney Valley (2-0), Concordia (2-0), Clay Center (2-0), Russell (2-0)

Dropped out: Colby (1-1), Frontenac (1-1)

Class 2A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Rossville (5), 2-0 LW 1

Last week: This week: 

2. Silver Lake, 2-0 LW 2

Last week: defeated St. Mary's (29-28). This week: vs. 3A No. 6 Riley County (2-0)

3. Osage City, 2-0 LW 3

Last week: defeated Council Grove (51-0). This week: vs. Mission Valley (0-2)

4. Nemaha Central, 1-1 LW 4

Last week: defeated Royal Valley (49-0). This week: at Sebetha (1-1)

5.  Garden Plain, 2-0 LW 5

Last week: defeated Sterling (60-0). This week: at 3A No. 5 Cheney (2-0)

6. Maur Hill-Mount Academy, 2-0 LW 7

Last week: defeated Oskaloosa (35-8). This week: at Pleasant Ridge (1-1)

7. Hillsboro, 2-0 LW 8

Last week: defeated Hesston (25-14). This week: at Smoky Valley (2-0)

8. Hoisington, 1-1 LW 9

Last week: defeated Larned (27-14). This week: at Halstead (1-1)

9. Beloit, 1-1 LW 6

Last week: lost to 3A No. 5 Southeast of Saline (36-6). This week: at Concordia (2-0)

10. Riverton, 2-0 LW NR

Last week: defeated Qaupaw (Ok.) (32-20). This week: at Galena (1-1)

Receiving votes: Wellsville (2-0), Cimarron (1-1), Eureka (2-0), Chaparral (2-0), Southeast Cherokee (2-0)

Dropped out: St. Mary's Colgan (0-2)

Class 1A

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Olpe (5), 2-0 LW 1

Last week: defeated Central Heights (53-0). This week: at No. 6 Lyndon (1-1)

2. Inman, 2-0 LW 2

Last week: defeated Ellinwood (68-0) This week: vs. Sacred Heart (0-2)

3. Smith Center, 2-0 LW 4

Last week: defeated Phillipsburg (36-12). This week: vs. Ellinwood (0-2)

4. Centralia, 1-1 LW 3

Last week: defeated Troy (31-12). This week: at No. 10 Jackson Heights (2-0)

5. Sedgwick, 2-0 LW 5

Last week: defeated Northern Heights (52-8) This week: at Sublette (0-2)

6. Lyndon, 1-1 LW  7

Last week: defeated Pleasanton (27-0). This week: vs. No. 1 Olpe (2-0)

7. Plainville, 2-0 LW 8

Last week: defeated No. 10 Oakley (37-6). This week: at Thomas More Prep (1-1)

8. Conway Springs, 2-0 LW 9

Last week: defeated Remington-Whitewater (40-28). This week: at Elkhart (1-1)

9. Wabaunsee, 2-0 LW NR

Last week: defeated Uniontown (17-6). This week: vs. Troy (1-1)

10. Jackson Heights, 2-0 LW 6

Last week: defeated Horton (48-7). This week: vs. No. 4 Centralia (1-1)

Receiving votes: Central Heights (1-1), Ell-Saline (1-1), Jefferson Co. North (1-1)

Dropped out: Oakley (0-2)

8-man I

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Little River (3), 2-0 LW 1

Last week: defeated No. 6 Clifton-Clyde (14-6). This week: at Goessel (1-1)

2. Canton Galva (2), 2-0 LW 2

Last week: defeated Solomon (54-6). This week: vs. Washington County (0-2)

3. Madison, 2-0 LW 3

Last week: defeated 8-II No. 9 Hartford (46-0). This week: vs. Southern Coffey County (0-2)

4. Argonia-Attica, 2-0 LW 5

Last week: defeated Udall (48-0). This week: at Oxford (0-2)

5. Sedan, 2-0 LW 7 

Last week: defeated Flinthills (60-14). This week: at Central Burden (2-0)

6. Chase County, 2-0 LW 6

Last week: defeated 8-II No. 3 Lebo (44-36). This week: at Valley Falls (2-0)

7. Hill City, 2-0 LW 10

Last week: defeated Ness City (49-18). This week: vs. No. 8 Leoti-Wichita County (1-1)

8. Leoti-Wichita County, 1-1 LW 4

Last week: lost to WaKeeny-Trego (76-28). This week: at No. 7 Hill City (2-0)

9. Clifton-Clyde, 1-1 LW 6

Last week: lost to No. 1 Little River (14-6). This week: vs. Wakefield (0-1)

10. Hoxie, 1-1 LW 10

Last week: defeated La Cross (64-28). This week: at Triplains-Brewster (0-1)

Receiving votes: South Gray (2-0), Yates Center (2-0), West Elk (2-0), Central Burden (2-0), Oberlin-Decatur Co. (2-0)

8-man II

Team (first place votes), record; Last week’s ranking

1. Hanover (5), 2-0 LW 1

Last week: defeated Onaga (70-36). This week: at Blue Valley Randolph (0-2)

2. Victoria, 2-0 LW 2

Last week: defeated Chase (68-6). This week: vs. Wakeeney-Trego (2-0)

3. Axtel, 2-0 LW 5

Last week: defeated Blue Valley Randolph (68-6). This week: at Mankato-Rock Hills (0-1)

4. Frankfort, 2-0 LW 5

Last week: defeated Wetmore (43-0). This week: vs. Onaga (0-2)

5. Caldwell, 2-0 LW 6

Last week: defeated South Haven (72-26). This week: vs. Norwich (1-1)

6. Thunder Ridge, 2-0 LW 7

Last week: defeated Pike Valley (62-14). This week: vs. Beloit St. John's-Tipton (1-1)

7. Lebo, 1-1 LW 3

Last week: lost to 8-I No. 6 Chase County (44-36). This week: vs. No. 8 Lebo (2-0)

8. Waverly, 2-0 LW NR

Last week: defeated Burlingame (26-20). This week: at No. 7 Lebo (1-1)

9. Lakeside-Downs, 2-0 LW NR

Last week: defeated Mankato-Rock Hills (64-6). This week: vs. Osborne (1-1)

10. Bucklin, 2-0 LW NR

Last week: defeated Kiowa County (56-0). This week: at Hodgeman County (2-0)

Receiving votes: Quinter (2-0, Wheatland-Grinnell (1-1), Stafford (2-0)

Dropped out: Beloit St. John's-Tipton (1-1), Hartford (1-1), St. Francis (0-2)